Karoline Tørresdal Selvåg

Karoline Tørresdal Selvåg

Linje: Reiseliv

Skoleår: 2009-2010

Fra: Stavanger

Alder: 19

Interesser: Venner, reising og trening

Bli kjent med Karolines skolehverdag

Finn ut hvorfor Karoline valgte reiselivslinja på Grenland og hvordan hun har det dette året.

Hva var det som gjorde at du søkte på Grenland?
Jeg hadde lenge bestemt at jeg skulle gå på folkehøgskole etter videregående. Å reise og oppleve nye og spennende ting har alltid vært en stor del av min oppvekst. Reiselivslinja på Grenland ble en soleklar vinner på grunn av turene til både Egypt og New York.

Hva ønsker du å få ut av året?
Opplevelser, nye vennskap, annerledes utfordringer, det å lære mer om reiseliv generelt, bli en bedre turist og å ”finne meg selv”.

Kan du fortelle litt om det dere gjør på linja?
På reiselivslinja handler det stort sett om det å forberede seg og lære om de stedene vi skal besøke i løpet av året. Vi lager bøker om både Egypt og Italia og drømmer oss bort i våre egne fantasireiser.
Hver uke har vi tre assistenter i klassen som skal rapportere tilbake til læreren hvor de oppsummerer diverse små – turer vi har vært på rundt om i distriktet. På denne måten har vi alle en slags ”sjefsrolle”. Dette mener jeg er en positiv egenskap som er grei og ha med seg på de større turene våre.
Vi seg også mye film i timene, noe som både er sosialt og koselig. Det er som regel filmer hvor temaet er relevant i forhold til reisemålet vårt. På denne måten lærer vi om kulturer og historie på en annerledes måte.

Hva synes du om opplegget generelt på skolen?
Jeg synes opplegget er meget godt tilrettelagt for alle mulige elever. Alt fra solfyllte La Santa til fotballgjengen og vandring i Australias ødemarken til backpacing – gjengen.
Valgfagene og modulfagene er også godt tilrettelagt og treffer som regel hver en smak. Modulfagene varer noen måneder om gangen før man skal bytte og velge nye, dette gir oss en god mulighet til å utfordre oss selv på mange måter.

Hvordan ser en vanlig skoledag ut for deg?
Ingen av dagene mine er like, noe jeg er veldig glad for. En typisk dag kan bestå i alt fra klassetur til Skien eller fotballkamp i Numedal. Fagene er forskjellige og dermed blir dagene mer varierte.

Hva gjør du på fritida?
Grenland folkehøgskole tilbyr en god del såkalte ”modulfag” slik at ukene blir mer innholdsrike. Jeg for min del har valgt leseglede og gitar. I tilegg har jeg valg fotball for jenter som et valgfag som strekker seg gjennom hele året. Disse fagene er vidt forskjellige, men de gir meg en sjangs til å utfordre meg selv og å bli mer allsidig.
Neste periode med modulfag skal jeg ha sandvolley og massasjekurs, noe jeg gleder meg enormt mye til!

Hva gleder du deg mest til dette året?
Turen vår til New York! Det kommer uten tvil til å bli den beste turen av alle. Personlig er jeg veldig glad i storbyer og New York er intet unntak! Mangfoldig, elegant, hektisk, vakker, rett og slett perfekt!

Vil du anbefale et år på skolen til dem som kunne tenke seg å søke?
Så absolutt! Jeg trives meget godt og anbefaler folkehøgskolen på Grenland på det varmeste, men også folkehøgskole generelt. Det er et år hvor du kan legge videregåendes stress bak deg og bare nyte alle opplevelsene du har i vente!

Søk om plass

Via et elektronisk skjema kan du søke skoleplass hos oss.

Søk skoleplass nå! ›››

Last ned og send med post

  • Reiseliv
  • Håndball
  • Sandvolley
  • Fotball
  • Backpacker
  • Botrening
Hva skjer

Grenlands-kalenderen

Les mer >>>

13.-14. august Elevstevnet 2010

Les mer >>>

Grenland Folkehøgskole

3946 Porsgrunn

Telefon: 35 56 04 50

Fax: 35 51 11 73

e-post: info@grenland.fhs.no


Se kart